PRESENTLJUS

Presentljus

Handstöpta ljus i presentförpackning

Ljusen är inköpta från svenska ljus-stöperier som värnar om kvalitet och hantverksmässighet. De är handstöpta lugnt och metodiskt för att brinna med klar och stor låga. Ljusen är tillverkade av bästa råvaror; renaste stearin, lågoljigt paraffin, en gnutta bivax och en noga utvald veke för lång brinntid. Om man dessutom kan handla hemma eller på jobbet är succén given! Vi erbjuder handstöpta ljus i en vacker presentförpackning i lättsålda 4-pack som förses med meddelandekort i samband med paketering. Perfekt och lättsålt tillsammans med våra smarta ljushållare! 
  • Vackra handstöpta ljus i en vacker presentförpackning är en perfekt liten present som passar i stort sätt alla sammanhang och uppskattas av de flesta.
  • Ljusen har en mycket hög mysfaktor och är av god kvalitet.
  • Absolut vita ljus, var och ett med sin egen naturliga form och enkla skönhet, med matt, lite ojämn yta och som brinner med en vacker låga.

Produktfakta

Färger: Vita ljus i presentförpackning om 4 stycken.

Material: Ljusen är tillverkade av renaste stearin, lågoljigt paraffin, en gnutta bivax och en noga utvald veke för lång brinntid.

Storlek: Ljusen är 29 cm långa och har en diameter på 23 mm.

Brinntid: Ljusen har en brinntid på 10 timmar.

Förpackning: Ljusen är förpackade i 4-pack i en elegant presentask med ett meddelandekort anpassat efter säsong, det ligger 24 askar i en kartong.

Minsta antal förpackningar: Minsta antalet förpackningar vi säljer är 4 kartonger (96 st askar) och självklart går det att beställa fler!

Returer: Osålda produkter går att returnera på kundens egen bekostnad. Endast hela, obrutna kartonger tas emot.

Inköpspriset varierar beroende på hur många förpackningar ni köper:
96 st 4-pack för 4608 kr = 48 kr/pack
192 st 4-pack för 8928 kr = 46,50 kr/pack
288 st 4-pack för 12960 kr = 45 kr/pack

Vårt rekommenderade försäljningspris till kund är 70 kronor per 4-pack. Ni bestämmer dock försäljningspris själva.

Ladda ner Produktblad Presentljus (pdf)

Så mycket tjänar ni

Vid ett försäljningspris på 70 kr per 4-pack tjänar ni:
96 st 4-pack = 2112 kr
192 st 4-pack = 4512 kr
288 st 4-pack = 7200 kr

I en klass på 24 elever:
4 st 4-pack/elev för att tjäna 2112 kr
8 st 4-pack/elev för att tjäna 4512 kr
12 st 4-pack/elev för att tjäna 7200 kr